Zdravstvena ustreznost pitne vode

Po Uredbi o pitni vodi (Uradni list RS, št. 61/2023) je pitna voda zdravstveno ustrezna kadar:

  • ne vsebuje mikroorganizmov, parazitov in njihovih razvojnih oblik v številu, ki lahko pomeni nevarnost za zdravje ljudi,
  • ne vsebuje snovi v koncentracijah, ki same ali skupaj z drugimi snovmi lahko pomenijo nevarnost za zdravje ljudi.

Glavna dejavnost oskrbe s pitno vodo je zagotavljanje zdravstveno ustrezne pitne vode prebivalcem v občinah Gornja Radgona in Radenci. Skladnost pitne vode zagotavljamo z izvajanjem notranjega nadzora v skladu s 10., 11., 12., 13. in 14. členom Pravilnika o pitni vodi (Uradni list RS, št. 19/04, 35/04, 26/06, 92/06, 25/09, 74/15 in 51/17), Uredbo o pitni vodi (Uradni list RS, št. 61/2023) in HACCP načrtu, ki predvideva spremljanje stanja pitne vode od zajetja do pipe uporabnika. V okviru letnega načrta notranji nadzor kakovosti pitne vode po pogodbi izvaja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Zunanji nadzor oz. monitoring pitne vode zagotavlja Ministrstvo za zdravje, izvaja pa ga javni zdravstveni zavod.

Ločimo tri tipe vzorčenja: redno, občasno in kontrolno vzorčenje. Prvo zajema nabor mikrobioloških parametrov, indikatorskih parametrov in ožji del kemijskih parametrov. Občasna analiza poleg rednih vzorčenj zajema še razširjeno kemijsko analizo v skladu z Uredbo o pitni vodi. Kontrolno vzorčenje se izvaja v primeru ugotovljene neskladnosti pitne vode. Mesta in pogostost vzorčenja določi upravljalec vodovodnega sistema. Najpogosteje so to javni objekti (šole, vrtci, gostinski obrati,…), kjer je zagotovljen redni pretok vode po omrežju.

Mesta in pogostost vzorčenja v letu  2024 so predstavljena spodaj:

O izvajanju notranjega in zunanjega nadzora se vsako leto sestavi letno poročilo o skladnosti pitne vode:

2023:

2022:

2021: