Močni in dolgotrajni nalivi na območju občine Gornja Radgona

V zadnjih letih se v občini Gornja Radgona srečujemo z vse več ekstremnimi vremenskimi razmerami, ki povzročajo poplave, zemeljske plazove in drugo škodo.

V soboto, 16.05.2021 in nedeljo 17.05.2021 so območje Gornje Radgone zajeli močni in dolgotrajni nalivi. Meteorna voda je zalivala kleti stanovanjskih in poslovnih objektov, poplavilo je več cestišč in ulic.

V Gornji Radgoni je vzpostavljen ločeni in mešani kanalizacijski sistem, ki pa ni projektiran za tako enormne količine meteorne vode. Zaradi toče je prišlo tudi do mašenja kanalizacijskih cevi in odtočnih jaškov. Posledično vsa meteorna voda ni mogla odtekati v kanalizacijo ampak se je razlivala po cesti in drugih površinah.

Pri odpravi škode in posledic neurja so posredovali gasilci PGD Gornja Radgona, Civilna zaščita GR ter Komunala Radgona. Spodaj prilagamo nekaj slik poplavljenega območja (Vir: PGD Gornja Radgona).

IMG-20210516-WA0015.jpg

IMG-20210516-WA0007.jpg

IMG-20210516-WA0002.jpg

KAKO SE LAHKO PRIPRAVIMO NA NEURJA IN POPLAVE?

-          Pripravimo malo potopno črpalko za morebitno črpanje iz kletnih in nižje ležečih prostorov,

-          Pomembne stvari shranjujemo v višje ležečih predelih,

-          Na odprtine namestimo pripomočke za tesnenje,

-          Na hišni kanalizacijski priključek namestimo protipovratne lopute,

-          Namestimo protipoplavno zaščito,

-          Napolnimo posode s pitno vodo, saj obstaja možnost motene oskrbe s pitno vodo,

-          Izklopimo elektriko, plin, vodo, itd.

Podrobnejše informacije o zaščiti pred poplavami najdete tudi na naslednjem spletnem naslovu: http://www.sos112.si/slo/page.php?src=np13.htm